Nožnice náš kamarát

Deti už pred 3. rokom chytajú do rúk nožnice a majú obrovskú chuť strihať všetko, čo im príde pod ruky 😉 Strihanie je dôležitou súčasťou pre prípravu do školy. Umožňuje dieťaťu rozvíjať jeho jemnú motoriku, využíva malé svaly na ruke, rozvíja sa koordinácia oko – ruka, kde pri strihaní dieťa sleduje líniu, ktorú strihá a následne rukami vykonáva pohyby a rozvíja sa bilaterálna koordinácia, t.j. používanie nožníc jednou rukou a držanie materiálu druhou rukou.  Predprípravou na strihanie sú rôzne aktivity s pinzetovým úchopom (nastáva v období okolo 11.-13. mesiaca života dieťaťa), napr. zbieranie omrviniek z koberca, drevené vkladačky s úchopom, aktivity na triedenie drobných predmetov, práca so štipcami apod. Po zvládnutí týchto aktivít dieťa automaticky siaha po nožniciach.

Aké nožnice zabezpečiť pre dieťa?

Zabezpečíme pre dieťa bezpečné nožnice s tupým hrotom a v primeranej veľkosti. Ideálne sú nožnice, ktoré majú špeciálnu časť, ktorá automaticky otvorí nožnice pri každom zatvorení, čím sa uľahčuje pohyb potrebný na strihanie. Ak dieťa uprednostňuje dominantnú ruku, zabezpečíme mu nožnice pre praváka či ľaváka. Nožnice umiestnime kolmo k sediacemu dieťaťu, aby si samé uprednostnilo, ktorou rukou bude strihať. Dieťa je v období, kedy začína pracovať s nožnicami, obojručné. To mu umožňuje rozvíjať rovnomerne obe hemisféry mozgu. Približne okolo 5. roku života sa vyhraní dominancia ruky. Ak dominantná ruka nie je vyhranená pri zápise do školy je odporučený odklad školskej dochádzky.

Manipulácia s nožnicami

Naučíme dieťa manipulovať s nožnicami. Ukážeme dieťaťu držanie nožníc, ak je pravák – pravý palec vsunieme do vrchného očka a dva alebo tri prsty do spodného očka. Ľavou rukou si dieťa pridržiava papier.

Dbáme na bezpečnosť pri strihaní

Zabezpečíme bezpečnosť dieťaťa a jeho okolia. Pri strihaní s nožnicami sedíme pri stole. Upozorníme dieťa na ideálnu vzdialenosť od oka, t.j. cca 25-30 cm.

Dieťaťu predvedieme chôdzu s nožnicami, t.j. nožnice držíme zatvorené a s hrotom smerom nadol a pomalým krok prejdeme pár krokov na ukážku (neutekáme s nožnicami).

 

Ponúkneme ďalšie vhodné aktivity pre deti

Po nacvičení správneho strihania s nožnicami, ponúkneme dieťaťu rôzne ďalšie tipy nožníc, napr. kontúrovacie nožnice, nožnice na strihanie rohov, nožnice na strihanie byliniek ai.

Deti majú obrovský záujem o strihanie rôznych materiálov. Stiahnite si Praktické aktivity na strihanie.

Práca s nožnicami

Je potrebné si uvedomiť, že samotné strihanie má svoje fázy a nie je vhodné očakávať od dieťaťa dokonalé strihanie po línii hneď od začiatku.

Samotná príprava strihania má niekoľko krokov. Dieťaťu ponúkneme papier, ktorý spočiatku len trhá prstami na drobné kúsky. V tomto kroku si dieťa uvedomí, že papier je možné roztrhať na viac kúskov, uvedomuje si samotný proces a výsledok jeho práce. Následne zastriháva do papiera bez viditeľného cieľa, čím si precvičuje najmä správny úchop nožníc. Dieťa potom strihá po imaginárnej línii  a samostatne si precvičuje strihanie. Tu je vidno záujem dieťaťa, ak je silný, dieťa strihá dlhú dobu a rôzny materiál. Tento krok zvládnu deti okolo 2.-3. roku života. Posledným krokom je strihanie po línii, na čo je potrebná už určitá zručnosť pri strihaní a koncentrácia. Presné strihanie po línii nastáva v predškolskom veku.

Stiahnutie podkladov pre strihanie po línii nájdete na stránke Fun With Mama alebo Ang At Home.

preschool-cutting-box-printable

Prajem príjemnú zábavu pri strihaní 🙂 Lucia

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *